Jak najít a udržet si pozitivní přístup k životu

28.04.2021

Slýcháme to často - musíš být hlavně pozitivní. Pak už půjde všechno! Ale jde to vůbec? Jde, ale chce to opět práci u sebe samého a není jí málo. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá. Dobrá zpráva, i pro ty největší bručouny, je, že pozitivní myšlení se opravdu dá naučit. Není to pouze vrozený bonus optimistů. Úplně zjednodušeně jde vlastně o to, že si na všem dokážete najít něco dobrého a nepropadáte negacím. Bohužel, nevím, kde se to v nás lidech bere, ale máme opravdu tendence vidět vše černě. A právě vědomý pozitivní přístup k životu nám pomůže tyto stavy potlačit. Jde vlastně o to, naučit náš mozek věci vyhodnocovat v klidu a racionálně. Protože negativních vjemů nevědomky vstřebáváme denně hodně. A pokud s tímto nebudeme "bojovat" , vcelku s jistotou postupem času přijde apatie, vyhoření, ztráta chuti do života. Nejde tedy o to, abychom měli neustále úsměv od ucha k uchu, ale spíše o to, jak se třeba nehroutit z nějakých vážných situací, které nás v životě občas potkají všechny.

Popišme si tedy pár základních pozitivních návyků, které vcelku lehce může dostat pod kůži každý.

Jídlo a fyzická aktivita

Možná byste neřekli, že právě tyto věci můžou ovlivnit naše vnímání světa. Ale jak já tvrdím, všechno je propojeno se vším. Těžká jídla nepřejí kvalitnímu spánku. Nekvalitní spánek nám na náladě rozhodně nepřidá. A dlouhodobá absence kvalitního odpočinku může vést až k depresím. Zařaďte tedy do svých jídelníčků zeleninu a luštěniny. Uvidíte, že změnu k lepšímu pocítíte již po pár dnech. Stejně tak fyzická aktivita uvolňuje endorfiny a ty jsou pro většinu známé pod pojmenováním "hormony štěstí" či "opiát lidského organismu". Zkrátka pamatujte, že pořekadlo - ve zdravém těle, zdravý duch - je léty prověřená pravda.

Zastavte věčný proud myšlenek, uvolněte svou mysl

Dnešní doba je extrémně rychlá, jsou na nás kladeny až nesmyslné požadavky, které se všichni, bůh ví proč, snažíme plnit. Proto je opravdu důležité si najít chvilku a zastavit se. Úplně nejideálnější je vyrazit do přírody, sednout si na pařez a jen klidně a hluboce dýchat a vnímat, jak se tělo uvolňuje a myšlenky se zpomalují. Učíte tím váš mozek jakýsi klidový režim, který si zapamatuje a umí si ho poté na požádání navodit. Pokud bydlíte ve velkém městě a nemáte za domem les a klid, zavřete se sami v místnosti, všechny poproste, ať vás chvilku neruší. Dobrým pomocníkem vám může být aromalampa. Doporučuji používat éterické oleje s vůní citrusů - mandarinka, grep, pomeranč.

Každé ráno klidně trošku zalžete sami sobě

Asi jste slyšeli o něčem, čemu se říká afirmace. Zjednodušeně řečeno, je to krátká větička, přání, pronesené nahlas nebo v duchu. Má za úkol nás povzbudit, navodit lepší pocit. A jak se říká, když něco budete opakovat stále dokola, stává se to pravdou. Tedy proč nezačít každý den nějakou takovou kouzelnou větičkou. Proč sebe samotného nenaprogramovat stylem - dnes budu mít bezva den, bude se mi dařit.

Naučte se sebekontrole

Neberte se zase tak vážně. Neurážejte se kvůli hloupostem, nereagujte, jak já říkám na drc - kontrolujte své emoce, nehádejte se hned s každým, zbrkle neodsuzujte a hlavně naučte se odpouštět a to hlavně sami sobě. Tím, že odpustíte, se zbavíte negativních emocí, jako je hněv a pomsta. Uvědomte si, že tyto emoce ubližují jen a jen vám nikomu jinému.

Vybírejte si, s jakými lidmi se chcete stýkat

Možná vás to překvapí, ale zde platí pravidlo pěti. Dobře si vybírejte své nejbližší přátele, se kterými chcete trávit svůj volný čas. Říká se, že váš život se stává průměrem pěti životů nejbližších lidí.

Nevzdávejte nic předem

Zakažte si malovat čerty na zeď! To nedopadne dobře, to nedokážu, to nezměním...tak tudy cesta opravdu nevede. Jasně, naše snažení může skončit nezdarem, ale to rozhodně neznamená, že jsme se o to neměli pokusit. Nebojte se zkoušet nové věci, v problémech hledejte příležitost naučit se něco nového a pokud to přece jenom nedopadne podle vašich představ, uvědomte si starou pravdu, že i cesta je cílem. Nebo ještě lépe - co tě nezabije, to tě posílí!

Dělejte dobré skutky

Pomáhejte s drobnostmi druhým lidem. Budete se cítit lépe, protože vděk, úsměv a radost jsou pozitivní energií nabity.

Uvědomte si, co všechno máte, za co můžete být vděční

Máte co pít? Máte co jíst, kde bydlet, šikovné děti? To není málo nebo snad ano? Pravidelně si pište seznam toho, za co jste vděční. Neremcejte a nehoňte se za nereálnými cíli. Uvědomte si, že na světě jsou miliony lidí, kterým se o spoustě věcí z vašeho seznamu může jenom zdát.

Radujte se z maličkostí

Vraťte se do dětství a vzpomeňte si, jaké euforické stavy ve vás vyvolalo obyčejné lízátko, nebo když jste našli čtyřlístek. Proč už to teď neumíte? Doba je zvráceně materialistická a my se přestáváme radovat z běžných milých věcí a zážitků. Změňte to!

Všechno je jen o úhlu pohledu

Přišli jste o práci? Ano, je to mrzuté... Ale pokuste se najít i na tomto faktu něco pozitivního. Kolegyně byla ukecaná drbna, které jste se rádi zbavili, jezdili jste hodinu a půl do práce, což už teď nebudete muset, ale hlavně si teď konečně můžete najít práci, kterou jste vždycky chtěli dělat.

Dnes jsem vám tu zkusila nabídnout možnost, jak žít třeba o trochu lépe a jednodušeji. Rozhodnutí, zda se o tuto cestu pokusíte, nechávám už na vás. Ale všem, bez rozdílu, bych chtěla do hlav vsunout následující: Mějte se rádi, hýčkejte se, odměňujte se, protože je vždy za co! Každý z vás je jedinečný a každý z vás by si měl vážit sám sebe a svých dovedností. Zkrátka...mějte se a smějte se!

Vaše Ivana Regina