Poradna Ivany Reginy na www.zenysro.cz

15.01.2020

Představujeme vám zbrusu novou poradnu, kterou pro vás bude pravidelně připravovat Ivana Regina Kupcová Sádlová, se kterou jste se již u nás mohli setkat v rozhovoru, kde nám prozradila, jaký, že bude rok 2020. Ivana Regina je kartářka, bylinkářka, pořádá semináře na rozvoj osobnosti a věnuje se i výkladu snů. Právě na ně, bychom se rádi zaměřili. Ale kdo ví, možná, že nás nechá nahlédnout i pod pokličku jiných metod, které používá...

Pokud by vás tedy zajímal význam některého z vašich snů, neváhejte nám napsat a ona vám jistě ráda zrovna ten váš sen vysvětlí.

· Jak jste se dostala k výkladu snů?

Já jsem své sny řešila prakticky od malička. Protože se mi velmi často zdálo něco, co se pak, v relativně krátké době, stalo. A jako malá holka jsem z toho měla spíš hrůzu. Poté, co mi jedna stará a moudrá čarodějka vysvětlila, že jsou to věštecké sny a není důvod mít strach, naopak je to dar, začala jsem se sny pracovat. Začala jsem se učit jazyk, kterým sny hovoří, jímž se nám snaží cosi sdělit. Většinou má podobu symbolů, které nám ze začátku připadají jako nějaký cizí jazyk, ale i ty se dají, stejně jako ten cizí jazyk, naučit a porozumět mu. Pochopit své vlastní sny je nejpřirozenější cesta, pochopit sám sebe, protože skrz sny na nás hovoří naše podvědomí. Já osobně si myslím, že nám sny sdělují něco, co ještě nejsme připraveni na tvrdo slyšet, ale měli bychom na tom rozhodně zapracovat.

· Je přece spousta lidí, kterým se nic nezdá. To jim jejich podvědomí nechce nic sdělit?

Naopak, neexistuje člověk, kterému se nic nezdá, existují jen lidé, kteří si své sny nepamatují. Sny zabírají asi čtvrtinu našeho spánku, tedy asi dvě hodiny každou noc. Sny jsou však pomíjivé a nestálé, a tudíž i těžko zapamatovatelné. A když už si něco vybavíme, tak obvykle to bývá jen změť obrazů a pocitů. Samozřejmě, občas se nám zdají i velmi živé sny, které si pamatujeme nejen chvilku po probuzení, ale to většinou nebývají sny pro nás příliš důležité. Tedy, pokud se nám tam neustále neopakuje nějaký konkrétní symbol. Většinou to bývají sny, které nějak souvisí s událostmi z uplynulého dne. Takže pokud jste se koukali před spaním na televizi, nebude až tak překvapivé, že pak budete nahánět zombíky se samopalem po městě. Což mě napadá, lidi, usínat u zapnuté televize, je opravdu hodně špatně! Stačí, že je prostě fakt, že zlé sny si pamatujeme, bohužel, nejlépe. Naše vnitřní strachy a obavy to umí v noci pořádně rozjet.

· Můžeme nějak tedy nějak ovlivnit, abychom si sny pamatovali? Nebo naopak zapomněli na ty ošklivé?

Skvělý způsob, jak si sny uchovávat, je psát si je. Před spaním se chvíli soustřeďte na to, že až se ráno vzbudíte, tak si budete pamatovat, co se vám zdálo. Až se probudíte, opět na chvilku zavřete oči a snažte si vybavit cokoli ze svého snu. Možná, že ze začátku budete cítit "jen" nějaký pocit, i ten je důležitý. K posteli si připravte papír a tužku a vše, na co si vzpomenete, si zapište. Opravdu hned, protože po snídani už možná nebudete vědět nic. Uvidíte, že díky tomuto tréninku si budete vybavovat víc a víc. Sny můžete začít porovnávat, sledovat vývoj a už zkrátka jedete... Zlé sny a noční můry, to je kapitola sama pro sebe. Protože obsahují velmi silný pocit, velmi silně je prožíváme, proto si je i tak moc pamatujeme. Na vině je především stres a úzkosti, které vědomě i nevědomě prožíváme v bdělém stavu. Jednoduchá rada, ale obtížně proveditelná, je snížit tyto stavy v běžném životě na minimum. Jinak proti nočním můrám se mnohým osvědčila babská rada - po takovém tom rychlém probuzení šokem z ošklivého snu se rychle podívat z okna a sen "zapomenete". Určitě dobré je, ale právě zjistit, co vám tento sen chce říci, co ho vyvolává a pracovat na odstranění konkrétních problémů ve vašich životech. U dětí pomáhá takzvaný Snový strážce. Jedná se o konkrétního člověka, ale i klidně nějakou smyšlenou postavu, která jim bude vždy ve snu pomáhat, bude je chránit. Před spaním vždy připomeňte vašemu dítku, že jeho Snový ochránce je nejsilnější, nejlepší a je tu vždy a za každých okolností pro něj, že se opravdu nemá čeho bát.

· Obecně jsme si o snech trošku popovídali, my jsme si teď na Vás, s dovolením, než si napíšou naši čtenáři, připravili 3 sny, které se nám tady u nás v redakci zdají vcelku pravidelně. Jsou to sny o létání, že jsme nazí uprostřed cizích lidí a že nás někdo pronásleduje.

Ano, to jsou příklady jedněch z nejčastějších snů a doufám si tvrdit, že se alespoň nějaký z této trojice zdál úplně každému.

Létání - člověk sám létá, ale i v letadle, na židli, na koberci

Určitě pozitivní sen. Neznám snad nikoho, kdo by při tomto snu měl špatné pocity. Naopak přináší to pocit svobody, volnosti a radosti. Přesně tak se dotyčný cítí i v běžném životě. Dokáže se bez velkých problému povznést nad běžné problémy, nebojí se vyšších cílů. Ti, kteří létají na židli či koberci, jsou přece jenom ještě svázaní se zemí, potřebují takzvaně pevnou půdu pod nohama, nejsou tak odvážní. Ale i tak jsou pozitivně nalazení. Jen pozor na přílišnou naivitu a tendenci věci přikrášlovat.

Nazí na veřejnosti

U tohoto snu je nejdůležitější, jak se při tomto vašem nahém pobytu cítíte. Pokud se stydíte, je vám trapně, všichni na vás zírají a třeba se vám smějí, vypovídá to o vašich pocitech méněcennosti, nesmělosti. Jste přehnaně zranitelní. Podceňujete se. Máte strach se prosadit. Naopak, pokud vaši nahotu okolí nechává úplně v klidu, značí to, že nemáte problém, ukazovat své pravé já. Máte důvěru v sebe samotné, že veškeré životní nástrahy překonáte.

Pronásledování

Obecně to vypovídá o tom, jak se stavíte k problémům. Neřešíte je, ale utíkáte před nimi. Sen, že vás někdo pronásleduje, většinou přichází ve chvíli, kdy cítíte beznaděj, frustraci nebo úzkost. Pokud vás pronásleduje něco, o čem nevíte, co to je, jen máte strach, ukazuje to na to, že od okolního světa očekáváte jen to nejhorší, bojíte se, co zase přijde. Pokud vás honí někdo konkrétní, je to nevyřešený, pro vás velmi komplikovaný, vztah s onou osobou. Pokud jde o někoho neznámého, můžete skrývat nějaké tajemství, o kterém se bojíte, aby nevyplavalo na povrch. Cítíte se provinile. Může to být i situace ve vašem životě, kterou nechcete řešit a tento sen vám právě naznačuje, že to je ale přesně to, co byste měli udělat co nejdříve.

ZDROJ: zenysro.cz