Melancholici - mějte se a smějte se

03.10.2023

Jak jsem slíbila, dnes si řekneme něco o melancholicích. Spousta lidí si myslí, že jsou to takoví snílci, které, s prominutím, stále ten nespravedlivý život kope do zadku. Úplně tomu tak není. Je samozřejmě spousta věcí, které ve svých životech ovlivnit nemůžeme, ale na druhé straně je i hromada věcí, které ovlivnit můžeme svým přístupem. A právě to je u melancholiků kámen úrazu. Za melancholiky se označují lidé, kteří přemýšlí spíše pesimisticky. Ano, jsou to velmi citliví lidé, ale převážně žijí ve stálé nejistotě a strachu z budoucnosti, čímž si život často úplně zbytečně komplikují. Jsou to velmi nedůvěřiví jedinci, a proto je pro ně navazování vztahů s okolím velmi složité. Na druhou stranu, když už ale někoho poznají a v hlavě si porovnají, že mu můžou důvěřovat, jsou schopni pro dotyčnou osobu udělat téměř cokoli. Mají smysl pro řád, pro krásu i umění. Umí si stanovit dlouhodobé cíle a splnit je. Bývají to perfekcionisté. Umějí druhým velmi pozorně a dobře naslouchat. Mezi jeho záporné vlastnosti patří především labilita, nerozhodnost, nízké sebevědomí, váhavost, sklon k depresím a únavě. Vždy bude vidět víc problémů než přínosů. Uznávám, trochu nešťastná povaha, ale se vším se dá pracovat….

Tak schválně, kolik z vás, kteří jste si tuhle zjednodušenou charakteristiku právě přečetli, se v tom poznalo?

Pokud jste si právě přiznali, že jste ti celoživotní pesimisté, zajímala by mě další věc. Vy, kteří alespoň okrajově sledujete mou práci, tak jste si jistě všimli, že je jedno téma, které mě velmi zajímá a upozorňuji na jeho přínos do běžného života. To téma zní BARVY. Ačkoli to možná zní divně, barvy nám ovlivňují myšlení víc, než si běžně lidé připouštějí. Jak říká klasik: "Můžete s tím nesouhlasit, můžete se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat."

Takže by mě zajímalo, milí melancholici, jaká je vaše oblíbená barva?

Měla by to být modrá, červená a oranžová….

Tak jak?

Pojďme si říct, proč právě tyhle barvy jsou právě pro vás ty nejvhodnější.

MODRÁ

Modrá je vaše zásadní barva. Modrá barva je energeticky nejsilnější barva. Navozuje pocit uvolnění, harmonie a spokojenosti. Je to hlavní barva sebevyjádření, výborná právě při problémech v komunikaci a sdělování. Propojuje srdce a rozum, otevírá intuici. Uklidňuje a čistí. Modrá barva je vhodná i při léčbě horních cest dýchacích.

ČERVENÁ a ORANŽOVÁ

Melancholik potřebuje nutně dodat do svého života energii, radost a sílu a v tomto jsou právě tyto dvě barvy nepřekonatelné. Červená má nejen obrovské množství životní energie, zároveň aktivuje, zahřívá a působí jako pevná půda pod nohama. Podporuje realizaci melancholikových nápadů a idejí. Zároveň působí blahodárně na imunitní systém. Oranžová barva dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Umí rozpustit strachy, tiší pláč duše, léčí nízkou sebeúctu a pocity nedůvěry. Pomáhá při překonávání depresí. Je to barva moudrosti. Dobře budou fungovat jak tmavé odstíny až do hněda (barva zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi, klidná stálá energie) tak světlé až do žluta.

Zní to jednoduše, což? A ono to jednoduché opravdu je. Vřele vám tedy doporučuji zařadit tyto barvy do vašich životů. Není nic složitého pořídit si domů bytové doplňky těchto barev, pokud si zrovna nedokážete představit, že byste si koupili oranžový svetr. Věřte mi, že pokud se těmito barvami obklopíte, bude se vám žít lehčeji…

Přeji vám krásné podzimní dny a víte jak, mějte se a smějte se! A melancholici obzvlášť….